נגישות
English French Russian
לעמוד המועצה ב - Facebook

אודות המועצה

אודות המועצה

מועצה אזורית תמר שוכנת בנגב המערבי על גדות ים המלח הדרומי ומשתרעת על שטח של כ־1,650,000 דונם. המועצה נוסדה במאי 1956 ובה יישוב ראשון אחד - קיבוץ עין גדי. מאז ועד היום הוקמו בשטחה 5 יישובים נוספים: נאות הכיכר, עין חצבה, עין תמר, נווה זוהר והר עמשא הזוכים להרחבה וקליטה ענפה בשנים האחרונות. כיום, מתגוררים ביישובי המועצה האזורית תמר כ-1,350 תושבים.

המועצה נוסדה על ידי ראש המועצה הראשון, יהודה אלמוג שהיה תושב האזור החל משנת 1934. מאז ועד היום כיהנו כ-6 ראשי מועצה נוספים: שמואל בראון, עמוס גנור, משה שמיר, יואב גבעתי, אמנון פישמן ומאז שנת 2004 מכהן ראש המועצה ה-7, דב ליטבינוף.

תמר נבחר לסמל את שמה של המועצה הודות לשפע גידולי התמרים המשובחים שבמרחבי המקום, וכן כפועל יוצר משמו הקדום של עין גדי, היישוב הגדול ביותר במועצה, 'חצצון תמר'.

ראשית דרכה של המועצה היה כאכסניה ששימשה לקליטה ואירוח של מבקרים ועוברי אורח שהגיעו לביקור באזור הנמוך בעולם וכללה מספר צריפים בודדים. כחלק מחזון ראש הממשלה הראשון, דוד בן גוריון להפריח את השממה וליישב את הנגב בחרו עוד ועוד תושבים להעתיק את מגוריהם ולהתיישב באזור, כאשר רובם ככולם עסקו בתחום החקלאות.

כיום, מועצה אזורית תמר הינה אחד מיעדי התיירות הפופולריים בישראל עבור תיירים מהארץ והעולם. הודות לכך מהווה ענף התיירות מקור פרנסה עיקרי לתושבי האזור, זאת לצד חקלאות מתקדמת ותחום התעשייה שהתפתח רבות בשנים האחרונות ומהווה מקור הכנסה מרכזי למועצה.

תפקידה המרכזי של המועצה האזורי תמר לצד הספקת השירותים הכוללת עבור תושביה הוא הגנה ושמירה על פלא הטבע המרכזי בתחומה – ים המלח.

תמונת נוף חוף המלונות ים המלח